Co. Tipperary HSE Community Games

The Co. Tipperary HSE Community Games Art & Model-Making Finals were held recently in Gortnahoe.  Among the areas represented were Roscrea, St. Flannan’s, Burgess, Silvermines, Newport, Ballinahinch/Killoscully, Drangan/Cloneen, Lattin-Cullen, Gortnahoe/Glengoole, Clerihan, St. Oliver’s (Clonmel), St. Peter’s & Paul’s (Clonmel), St. Mary’s (Clonmel) and Fethard.  The HSE Community Games committee from Gortnahoe/Glengoole put a lot of planning and organising into the event which ran like clockwork.  Many thanks to Sharon Barnaville and all her hard workers.

Results

Boys Under 8 Art

  1. Tom Hayden Drangan/Cloneen
  2. Cathal Griffen Clerihan
  3. Matthew Burke Fethard

Girls Under 8 Art

  1. Anna Ryan Moycarkey/Borris
  2. Zoe Power  Clerihan
  3. Leah Carew Lattin-Cullen

Boys Under 10 Art

  1. Shane Carew Lattin-Cullen
  2. Cillian O’Grady Lattin-Cullen
  3. Kian Duggan St. Oliver’s

Girls Under 10 Art

  1. Meabh Hourigan Lattin-Cullen
  2. Aoife Ryan Gortnahoe/Glengoole
  3. Meibh Maher Mullinahone

Boys Under 12 Art

  1. Seamus O’Grady Lattin-Cullen
  2. John Gillmon Mullinahone
  3. Aidan Ryan Gortnahoe/Glengoole

Girls Under 12 Art

  1. Kate Gleeson Mullinahone
  2. Noelle Looby Lattin-Cullen
  3. Heather Kelly Moycarkey/Borris

Boys Under 14 Art

  1. Cianan Lawlor St. Mary’s
  2. Kevin Madden Silvermines
  3. Aidan Ryan Clerihan

Girls Under 14 Art

  1. Cora Howe Lattin-Cullen
  2. Siobhan Barnaville Gortnahoe/Glengoole
  3. Alison Long Lattin-Cullen

Boys Under 16 Art

  1. James Madden Silvermines

Girls Under 16 Art

  1. Carrie Whelan Newport
  2. Margaret Cleary St. Flannan’s
  3. Grainne Ryan St. Flannan’s

Boys Under 10 Model-Making

  1. Joe Keyes Silvermines
  2. Cian Duane St. Flannan’s
  3. Oisin McNamara Mullinahone

Girls Under 10 Model Making

  1. Laoise Looby Lattin-Cullen
  2. Niamh Howe Lattin-Cullen
  3. Denise Cullagh Silvermines

Boys Under 12 Model Making

  1. Colin Dillon Silvermines
  2. Roddy Teehan St. Flannan’s

Girls Under 12 Model Making

  1. Aoife Ryan Lattin-Cullen
  2. Emer Carew Lattin-Cullen
  3. Erin Kennedy

Boys Under 14 Model Making

  1. Thomas Nash Lattin-Cullen
  2. Liam Corcoran Lattin-Cullen
  3. Killian Cullagh Silvermines

Girls Under 14 Model Making

  1. Ciara O’Grady Lattin-Cullen
  2. Louise Howe Lattin-Cullen
  3. Maura Keyes Silvermines

Dates for your Diary

Swimming Finals are in Tipperary Town at 3pm on 25th April, all entries to Mrs. Breeda Christie before 12th April.  Gymnastics Finals are in the Leisure Centre, Tipperary Town on 3rd May, all entries to Martin O’Keefe, Cappauanic, Bansha before 30th April. Our GAA Finals will be played on Saturday 22nd May in Semple Stadium. The 1st of our 3 National Finals Weekends will take place from Friday 28th to Sunday 30th May in Athlone Institute of Technology.  The County Board wish all our participants the very best of luck.

Munster Finals

The Finals of the Munster HSE Community Games indoor sports will be held in UL on Saturday 27th March.

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

You must be logged in to post a comment.